header banner
Default

Kripto para nedir? Kripto para haram mı? Kaç tür var? Kripto para uygulamaları neler?


Table of Contents
  Kripto ne demek? Kripto para ne demektir, haram mı? Kaç tane kripto para var, kripto para uygulamaları neler?

  22.04.2021 18:39Son Güncelleme:

  Kripto para ile ilgili bilgiler sorgulanıyor. Birçok insan kripto kelimesiyle birlikte kullanılan sanal paranın ne işe yaradığını sorguluyor. İnsanların yaptığı araştırmalara göre kripto para ile ilgili en çok 'Kripto para nedir, ne demek, haram mı günah mı, nasıl alınır, nasıl satılır, nereden alınır?' soruları araştırılıyor. İşte kripto para ile ilgili bilinenler...

  Kripto para nedir?

  Kripto para, işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.

  Kripto para haram mı?

  Diyanet İşlerli Yüksek Kurulu Başkanlığı'ndan yapılan kripto para açıklaması, "Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

  Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda 'Saadet zinciri' olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir." şeklindedir.

  Kaç tane kripto para var?

  Çeşitli Coinmarketlerin verilerine göre; Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash başta olmak üzere 5.500'ün üzerinde kripto para bulunmaktadır.

  Sources


  Article information

  Author: Cassandra Pitts

  Last Updated: 1703094003

  Views: 699

  Rating: 4.5 / 5 (108 voted)

  Reviews: 97% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Cassandra Pitts

  Birthday: 1971-04-05

  Address: 495 Kelli Grove Apt. 269, North Kevin, WY 85807

  Phone: +3946552434732591

  Job: Firefighter

  Hobby: Crochet, Kite Flying, Cooking, Chocolate Making, Table Tennis, Playing Chess, Puzzle Solving

  Introduction: My name is Cassandra Pitts, I am a capable, forthright, rich, dedicated, variegated, brilliant, intrepid person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.